Екскурзия из София за 2 лв.
Вече няколко месеца по улиците на столицата обикалят специални линии двуетажни автобуси. Те посещават някои от най-знаковите локации на града и чрез тях пътниците могат да научат интересни факти за историята на София.
Може би сте забелязали двуетажните автобуси и сте се зачудили какво представляват, можете ли да ги ползвате и колко би ви струвало. Двуетажните автобуси са инициатива на Софийска община, чиято цел е да подпомогне туризма в града. Специалните линии минават покрай забележителностите на столицата, а отвътре са оборудвани с електронен екскурзовод, така че пътниците могат да получат допълнителна информация за туристическите обекти, край които минават. Най-хубавото е, че билетът струва точно колкото този за градския транспорт.
Туристическите обиколки се извършват от няколко линии и започват от различни локации. До скоро това бяха линия 3 и линия Х50, а от 3-ти август стартира и новата линия 200, която ще функционира до 15-ти септември.
Да се разходим и да опознаем София
Беше ми любопитно да се повозя по линия 3. Тя обслужва пътници през делничните дни и се движи по маршрута Гео Милев – Долни Пасарел. Автобусът минава край красиви локации като Дяволския мост, за който се носи легенда, че по него навремето са минали османците, за да завладеят крепостта Урвич. Историята гласи, че една влюбена българка издала местоположението на крепостта, но когато осъзнала какво е сторила, се вкаменила от ужас. Казват, че нейната статуя все още може да бъде зърната понякога. Аз лично не успях да я видя – може би трябва да се върна отново.
Панчаревското езеро, на което можете да се полюбувате през прозореца, и гъстата растителност също са част от маршрута. А аз бих ви посъветвал и да слезете за кратка разходка.
Снимка от Столична Община, Район Панчарево
Следва манастирът „Св. Никола“, до който можете да стигнете по екопътеката, а най-накрая маршрутът води до язовир Пасарел и въжения мост край него.
Двуетажният автобус на линия 3 се очаква да тръгва от Гео Милев в 7:10, 10:30, 11:50 и 13:50, а от Долни Пасарел в 8:10, 11:30, 12:50 и 14:50. Пътуването от първата до последната спирка отнема около час. Имайте предвид обаче, че митичният двуетажен автобус също се появява само понякога като статуята на вкаменената девойка, и най-надеждният източник за разписание се оказаха услужливите баби от село Долни Пасарел.
Линия Х50
Линия Х50 се движи само по празниците и почивните дни. Тя минава по маршрута Пл. „Св. Александър Невски“ – Парк Музей Врана. Първите автобуси от линията тръгват в 9:26, а последните в 16:26, като се очаква пътуването да отнеме по час във всяка посока. Туристическите локации, край които минава линията, са храм-паметникът „Александър Невски“ и неговите златни кубета, СУ „Св. Климент Охридски“, който ми напомняше (и все още ми напомня) на Хогуортс, когато за първи път влязох в него в началото на студентството си. Сградата е с безкрайни стълби, тайни коридори и пролуки, които водят към просторни аудитории или малки килери, преправени на прашни учебни зали.
Снимка на СУ „Св. Климент Охридски“ от Darik
Последната дестинация по маршрута е Парк Музей Врана – една от резиденциите на бившето царско семейство. Едно изключително произведение на парковото изкуство в България със своето впачатляващо разнообразие от над 800 дървесни, храстови и тревиста вида растения.
Линия 200
Най-новата линия – 200 – също работи само през почивните дни, като първият автобус тръгва сутрин в 9:30. Започва и приключва на пл. „Св. Александър Невски“, като обикаля знакови софийски дестинации като Централни хали, пл. „Лъвов мост“, пл. „Св. Неделя“ и ул. „6-ти септември“.
„София се развива в последните месеци изключително добре и като туристическа дестинация и отчита сериозен ръст на туристите“ изказва се по темата столичният заместник-кмет Никола Барбутов. Той твърди, че интересът на чужденците към столицата в момента е по-висок от този преди пандемията, така че е единствено редно да се опитаме да го задържим и култивираме. Повечето туристи избират луксозни хотели за отсядането си, така че е логично да харесат и улесняващите ги екскурзоводни автобуси.