Как да бъдем във форма през лятото?
Подкаст рубриката „Феерия за твоето тяло“ е съвместен проект на Дамски фитнес „Феерия“ и MADAMSKO.
В новия епизод на подкаста, треньорът Ваня Василева коментира вечната тема за перфектното “тяло за лятото”, което много хора мечтаят да имат. Но толкова ли е трудно да се постигне? Оказва се, че има някои ключови фактори, които са от значение за влизането във форма и те не се влияят от сезона, а от начина ни на живот. Но едно е сигурно, няма да се справите за един месец или седмица преди лятната почивка.
Митове и заблуди
Какво разбираме под “тяло за лятото”? Обикновено си го представяме, сравнявайки се с други хора и тела. Треньорът Ваня Василева ни напомня, че трябва да се съобразяваме със собствената си характеристика, антропометрия, възрастта, в която сме и кога и колко сме тренирали. Друга заблуда е че всеки може да влезе във форма за 2 седмици или дори 10 дни. Но опитът доказва, че дори да ядем само плодове и да постигнем резултат те бързо ще изчезнат след като се върнем към нормалния си режим.
“Истината е, че всеки един от нас трябва да има изградена физическа култура, двигателна дейност, да има структурирана тренировка и не на последно място, а може би на първо, да има хранителен план, с който той се съобразява през цялата година”, съветва Ваня.
Тя напомня, че и свалянето на мазнини в последния момент е невъзможно, защото процесът на изгаряне на подкожни мазнини е дълъг и е свързан с калорийния дефицит, както и с вида и структурата на тренировката. Според Ваня, краят на февруари може да бъде добър период за поставяне на постижими цели до лятото за хора, които не са тренирали. Все пак Ваня напомня да не се претоварваме рязко. Много често ентусиазмът да направим чудо с тялото си за 3 месеца води до претоварване и травми.
Кога идва йо-йо ефектът?
Йо-йо ефектът обикновено възниква поради неустойчиви диети или екстремни методи за отслабване, които са трудни за поддържане в дългосрочен план. При бърза загуба на тегло чрез строги диети, организмът често реагира чрез забавяне на метаболизма, за да пести енергия. Когато нормалното хранене бъде възобновено, по-бавният метаболизъм води до бързо натрупване на килограми, често дори над първоначалното тегло. Изследвания показват, че йо-йо ефектът може да увеличи риска от сърдечно-съдови заболявания, като високо кръвно налягане и висок холестерол.
“Йо-йо ефектът идва тогава, когато се хвърляме, правим нещо за 2,3 месеца, постигаме резултат и след това си казваме “много добре, аз се справих” и трябва да си починем”, споделя Ваня.
В епизода ще научите още:
- Хакове за трениране през лятото
- Как да тренираме по време на почивка?
- Как да започнем да тренираме сега?