На разходка в космоса
Приключение сред звездите, организирано от Софийският планетариум.
„Помнете да гледате към звездите, а не към краката си. Опитайте се да разберете какво виждате и се чудете какво кара вселената да съществува. Бъдете любопитни.“ – Стивън Хокинг
На 02.08.2024 г. софийският планетариум “Андромеда” ще проведе второто си космическо събитие за лятото. То ще започне от 20:30 ч. и ще продължи до след 23:00 ч.
Гледане с телескопи
След 23:00 ч. посетителите ще имат възможността да съзерцават Сатурн с телескопи. Това е една от първите планети, които начинаещите астрономи и любители на космоса се научават да разпознават – тя е достатъчно ярка, че ако човек знае къде да търси, може да я намери по нощния небосклон и просто с око. Оборудвани с телескоп, посетителите ще могат да видят искрящите пръстени на планетата, а тези с по-зорко око дори биха могли да забележат и луната Титан, която ще изглежда като черна точка до гигантската планета.
Причината за избора на късния час е спящият град. Колкото по-тъмна е София, толкова по-лесно и повече детайли ще могат да забележат посетителите на планетариума.
Снимка от Planet Facts
Аудио-визуална лекция на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“
Тя ще се състои в купола на планетариума. Всеки, който е бил там преди, знае каква гордост е за екипа това великолепно приспособление. В него се крие сърцето на планетариума, чиято история започва в недалечната 2020 г. Преди това София е била единствената европейска столица, която не притежава такова съоръжение. За да се компенсира обаче, крайният резултат е наистина зашеметяващ.
Куполът е с диаметър пет метра, корпусът му е смес от епоксидна смола и армиращ фибростъклен плат – материали, които се използват в изграждането на съвременните летателни апарати. Дебелината му е само 6 мм, а теглото му е под 100 кг – както служителите там обичат да казват, един по-силен мъж би могъл да го хване и премести – но въпреки това е способен да издържи натоварване до 500 кг, без да се пропука или повреди.
Инсталираните вътре проекторна и акустична системи подсигуряват „пренасянето“ в чужди и непознати светове на посетителите чрез своята панорамна гледка, изпълнена с изгарящо ярки цветове, и плътния звук, който достига до всяко „ъгълче“ на купола.
Кетъринг и коктейли
Събитието ще се проточи, така че е нормално от планетариума да осигурят хапване и коктейли за добро настроение.
Защо трябва да се интересуваме от космоса?
В космоса се крият отговорите на загадки, които терзаят човечеството от хилядолетия. Там се спотайва истината за началото на вселената, за сътворението на синьото кълбо, наречено Земя, а по-дръзките биха казали и за произхода на живота.