„Неотъпкана пътека” представя три световни премиери
Шесто издание на фестивала за класическа камерна музика „НЕОТЪПКАНА ПЪТЕКА” ще се проведе от 1-ви до 4-ти август, 2024 г.
През лятото на 2024 година „Неотъпкана пътека” отново ви очаква в Ковачевица и Гоце Делчев. Програмите ще представят световните премиери на три нови произведения от български композитори – „Доста: обречена на небесното” от Лора Ал-Ахмад, … и после звънна цялото пространство… от Петър Керкелов и „По пътеката на сънищата” от Светлин Христов. Творбите са написани специално за музикантите на фестивала, като всяка от тях ще бъде комбинирана с подбрани шедьоври от класическия камерен репертоар.
Наши специални гости тази година са световно известните Александър Фитърстийн, кларинет и Йосуке Кауазаки, цигулка, които ще гостуват в България за първи път. Към екипа ни ще се включат и българските музиканти Анна Петрова, пиано и Теодора Атанасова, виолончело. Продължаваме и сътрудничеството си с Добринка Табакова. Нейните творби ще звучат на 01 август, 2024 в програмата на Гала концерта в Неврокопска митрополия, Гоце Делчев.
Фестивалът ни продължава да гради силна и ангажирана общност от съмишленици, които не само ценят музиката, но подкрепят различни съпътстващи каузи, които включват ремонт и поддръжка на читалището в Ковачевица, засаждане на нови дръвчета и почистване на селото в последния ден на фестивала. Нови съпътстващи инициативи това лято ще бъдат фермерски пазар и представяне на уникалните вкусове на родопската кухня. Подарете си един незабравим уикенд с много музика и приятели в Родопите. Повече информация за „Неотъпкана пътека“ може да намерите на официалната страница на фестивала www.neo-path.com и Facebook www.facebook.com/neopathbg
Цени на билетите: 10 до 35 лева www.epaygo.bg (чрез Epay, Easypay или на входа на залите)
ЛОРА АЛ АХМАД – „Доста: обречена на небесното“ – премиера на 02 август, 2024, 19:00, читалище ,,Светлина”
Клавирният квинтет “Доста: обречена на небесното” ще проследи мистериозната и драматична съдба на младото момиче Доста от село Ковачевица, безмилостно убито през първата половина на ХХ век. Пиесата е вдъхновена от устни разкази на жителите на село Ковачевица и от книгата „Къща отвъд света“ на Георги Данаилов. Сред темите й са духовността на българката – не само честна и лоялна, но умна и красива — непобедимостта на съдбата в българската действителност и мистериозната сила на майчината клетва. Героите съществуват на кръстопът, между мит и реалност. Атмосферата на миналото ще прозвучи в специалните звукови ефекти на пианото, струнните инструменти и вятърните камбанки. Доста е много повече от едно момиче с печална участ. Тя носи духа, магията и историята на Родопите от първата половина на миналия век, а музиката ще ни пренесе в този далечен свят, който остава вечно в сърцата ни.
ПЕТЪР КЕРКЕЛОВ – … и после звънна цялото пространство … – премиера на 03 август, 2024, 19:00, читалище ,,Светлина”
Мелодии и вибрации за камерен ансамбъл и електроника. Новата ми пиеса е вдъхновена от мистицизма, обгръщащ всяко слабо населено място в Родопите. Идеята ми е да трансформирам видимите остатъци от миналото на село Ковачевица чрез звук в своеобразен музикален ритуал в настоящето. Ритуал на смирение и светлина. Ще постигна това с камерен класически състав и електронно генерирани звуци. Заобиколен от изпълнителите и четири тонколони, слушателят ще се озове в центъра на звуково поле, в което физически ще преживее вибрациите на музикалните събития.
СВЕТЛИН ХРИСТОВ – ,,По пътеката на сънищата” – премиера на 04 август, 2024 от 15:00 в читалище ,,Светлина
Песни за мецосопран, кларинет и клавирно трио ще използвам няколко стихотворения от японските поетеси Оно но Комачи (825-900) и Изуми Шикибу (976-1030) — две от най-известните поетеси от Хейанския период. В стихотворенията им се преплитат любов, философия, религия, страдание – цели светове от чувства, побрани в няколко кратки фрази. С избора си искам да представя тези стихотворения пред българската публика и да създам музикална творба, предаваща собственото ми усещане, чувства и отношение към тези стихове. Ще използвам цигулка, виолончело, кларинет и пиано, чийто деликатен акомпанимент ще допълни и подчертае текста, изпълнен от соло мецосопраното.