Времето, което прекарахме последните два месеца у дома, накара много от нас да се почувстват много по-стресирани от обикновено. Една от причините е липсата на активности, която усетихме. Гледането на десетки серии от любим сериал не е решение. Нужно е да открием онези малки активности, които ни карат да се почувстваме по-добре и по-щастливи, дори да сме затворени у дома.
1. Направи си списък с всички дейности, които смяташ, че биха те разтоварили.
Такива биха могли да бъдат обикновена разходка в парка, игра с домашния любимец, рисуване, готвене, пренареждане или просто да послушаш любимия си подкаст. Специалистите ни подсказват, че най-доброто време да създадеш своя списък е, когато се чувстваш добре и щастлив.
2. Припомни си за какво си благодарен!
Много неща се случват около нас, които ни стресират и ни карат да се съсредоточаваме върху негативното около себе си. Ето защо в моменти като този е много важно да си припомняме всички онези неказани и нечути “благодаря”. По този начин си позволяваме да видим и позитивите в живота си. Затова отделяйте по пет минути със сутрешното си кафе, за да запишете на един лист онези неща, за които сте благодарни или споделете своето “благодаря” с близките си.
3. Разграничи личния и професионалния си живот
Някои от нас вече се върнаха на работа, но повечето остават на работа от диваните си у дома. Изкушаващо е понякога да отговаряме на мейли още щом отворим очи или да довършваме работата си, докато сме на масата и вечеряме. Но тази вихрушка може да ни отнесе далеч от балансираните взаимоотношения с най-близките ни. Тайната е проста – спазвай часовете си на работа в офиса. По този начин освен разграничение между личния и професионалния си живот, ще откриеш и че продуктивността ти се увеличава.
4. Постави си лимит на количеството новини, които четеш
Да сме информирани е най-важното право и отговорност, която имаме. Но не бива да забравяме, че има момент, в който негативните новини, които чуваме по телевизията, оказват влияние и върху нас самите. Затова е важно да открием правилните източници на информация и освен страшните новини с главни букви, да четем и научни статии, изследвания и други интересни публикации, които да разнообразят притока ни на информация.
5. Пробвай упражнение за дишане
Започнете с нещо простичко като това: