Проблемите на нашия бряг
Една от вечно актуалните теми е замърсяването на световния океан и измирането на морския живот… Но колко засегнато е нашето Черноморие?
Финалната статия от нашето проучване с фокус върху природоопазването е посветена на НПО „Опазване на биоразнообразието в България“. Техните дейности са свързани с един от най-належащите проблеми, касаещи екологията в България.
Те провеждат проучвания и събират информация относно размножителните периоди, популацията и естествените хабитати на рибите в Черно море. Организират и участват в проекти, чиято цел е да запазят нашата морска фауна.
Тяхната представителка Ивелина Сулева се съгласи да участва в проучването на MADAMSKO и да отговори на следните въпроси:
Коя демографска група според вас е най-активна по теми, свързани с природоопазването?
По наши наблюдения, най-активни са предимно младежите, особено тези от поколението Z. Те са израснали в среда с по-голям достъп до информация и са по-чувствителни към глобалните екологични проблеми. Същевременно наблюдаваме активност и сред други възрастови групи, които се ангажират все повече, осъзнавайки спешността на мерките за опазване на природата.
Личното ми мнение е, че младите поколения са изключително ангажирани по темата. Те не само четат и се информират по въпросите, свързани с опазването на природата, но също така демонстрират готовност да предприемат конкретни действия – било то чрез участие в екологични инициативи или промяна на собствените си потребителски навици.
Забелязвате ли засилен интерес към екологията и опазването на фауната в последните години?
Да, определено. Осезаемостта на климатичните промени, като природни бедствия (особено през последните 3-4 години с пожари и наводнения) и недостигът на вода на толкова много места в страната, засилва интереса на хората към екологията. В допълнение, нарастващите усилия на ЕС и донорските организации за финансиране и популяризиране на екологични инициативи също допринасят за увеличаването на осведомеността и активността в тази област.
Кой според вас е най-належащият проблем, засягащ животните в България?
Консуматорството и неговото отражение върху замърсяването са едни от най-належащите проблеми на нашето време. Непрестанното производство и прекомерното потребление водят до изчерпване на природните ресурси и генериране на огромни количества отпадъци, които унищожават екосистемите и биологичното разнообразие.
Смятате ли, че инфлуенсърите и социалните мрежи могат да подтикнат промяна?
Социалните мрежи играят важна роля в популяризирането на екологичните проблеми, тъй като предоставят платформа, на която всеки може да изрази своето мнение и да вдъхнови промяна. Въпреки това, за да има реален ефект върху околната среда, е необходима дълбока промяна в съзнанието и навиците на хората. Информираността е важна стъпка, но тя трябва да бъде подкрепена с конкретни действия, които често изискват повече време, отколкото разполагаме.
Кое ви мотивира да започнете вашето НПО?
Основната ни мотивация беше да подпомогнем опазването на уникалните екосистеми на България и да се борим за съхранението на критично застрашени видове, като есетрите, които са надживели динозаврите, но сега са критично застрашени заради човешка дейност. Чувството за отговорност към природата, изправена пред сериозни предизвикателства като промишлено замърсяване, използването на химикали и липсата на ефективен контрол, беше движещата сила за основаването на нашата организация. Замърсяването на водите поради използването на химикали и пестициди, които се просмукват в почвата, липсата на нормативна уредба за мониторинг на нови опасни вещества и постоянно нововъзникващи такива в химическата индустрия, както и липсата на пречиствателни станции по южното ни Черноморие, са само част от проблемите, с които се сблъскваме.
Има ли събитие, от което сте много доволни?
През юли миналата година участвахме в събитие на Местната инициативна рибарска група Бургас-Камено, свързано със синята икономика като основа за развитие на местните общности. На събитието също бе обсъдено как могат да бъдат намерени пресечни точки между рибарите и опазването на застрашените морски видове. Нашето мнение е, че трябва да има повече форуми за среща на заинтересованите страни и за включване на местните общности в опазването на околната среда и в дейностите по защита на застрашените видове.
Съхранението не само на българските морски екосистеми, но и природата като цяло, е наша колективна отговорност. Последствията от нашето бездействие няма да засегнат само нас, но и идните поколение.
Всяка малка ваша стъпка в правилната посока може да има голямо значение.