HomeИНТЕРЕСНОРазликата между женските и мъжките приятелства

Разликата между женските и мъжките приятелства

жени

Разликата между женските и мъжките приятелства

„Приятелят е една душа, която обитава две тела“ – Аристотел.

Корица от Freepik

Женските приятелства обикновено са основани на близост и емоционална връзка. За тези взаимоотношения са характерни по-чести разговори, нуждата от контакт лице в лице и обсъждането на личния живот. Тези приятелства обаче изискват повече усилия, за да издържат изпитанието на времето.

Когато бяхме излезли на вечеря със съпруга ми, той ми каза, че наши семейни приятели са решили да се разведат след 20 години брак. Исках да знам детайлите: защо, кога, къде.

Но той не знаеше нищо, а когато го притиснах за подробности, просто ми каза, че неговият приятел го споменал набързо, докато били излезли по мъжки, а после сменили темата. Никой не питал за повече и той не разказал повече.

Ако бях с моите приятелки и тази тема беше повдигната, щяхме да обсъдим всички пикантни подробности…“ – споделя д-р Кристън Фулър в своята статия за Psychology Today.

Точно в това се крие и разликата между женските и мъжките приятелства.

Рецептата за женските приятелства

Жените изграждат „опорна система“, когато се сближават. Споделят си тайни, правят си комплименти и придобиват ясна представа за животите на една друга. Едно добро женско приятелство може значително да обогати живота на всяка дама.

Снимка от Freepik

Причината за тези поведения се крие в различията в биологията между мъжете и жените. Окситоцинът, известен като „любовния хормон“, е хормон, който жените отделят, когато се грижат за или подкрепят някого. Изследвания показват, че той се освобождава също и когато жените се сприятеляват с някого. В резултат на това техните приятелства се основават на емоционална близост, но също така изискват и повече усилия, за да се поддържат.

Рецептата за мъжките приятелства

Мъжките приятелства обикновено са основани на общи хобита и интереси, а не на емоционална близост. Има редица причини за това, които се крият както в мъжката природа, така и в структурата на обществото ни. Биологично, мъжете не отделят окситоцин в толкова големи количества, колкото жените. В допълнение, в обществото от жените се очаква да бъдат емоционално ангажирани, докато мъжете често се насърчават да бъдат по-независими и да се справят сами със своите емоции. Тези норми водят до формиране на различни стилове на приятелство при двата пола.

Снимка от Freepik

Затова мъжете не намират за нужно да споделят личния си живот един с друг или да поддържат честа връзка. Двама мъже могат да не се виждат с месеци, а в някои случаи и с години, но да продължат да се смятат за близки приятели. Това прави мъжките приятелства по-устойчиви на времето, макар и рядко да имат толкова силна емоционална връзка като женските.

Конфликти

Едно от основните различия между мъжките и женските приятелства е начинът, по който се справят с конфликтите. Жените често предпочитат да обсъждат проблемите и да изясняват чувствата си, докато мъжете обикновено избягват конфронтацията и могат да разрешат спор с кратък и директен разговор или дори просто да го игнорират.

Потребността от приятелства

Според проучване на Mayo Clinic, пълноценните приятелства не само могат да направят ежедневието и живота ни по-приятни и щастливи, но и да подобрят физическото ни здраве.

Добрите приятелства насърчават здравословни навици. Хората, които са обградени от близки, по-рядко страдат от депресия, имат по-малко стрес в живота си и по-рядко развиват хронични заболявания като диабет тип 2 или сърдечно-съдови болести.


Прочетете още: Как да се предпазим от парасоциални отношения?


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required

Share With: