Шест метода за засилване на вашия метаболизъм
Тялото ни се нуждае от енергия, за да функционира правилно. Този процес се нарича обмяна на веществата или метаболизъм.
Нашето тяло си набавя енергията от калории, преработвайки храната, разграждайки протеини, мазнини и въглехидрати, превръщайки продуктите в молекули за изграждане на нови клетки. Скоростта на химичните реакции варира от човек на човек и зависи от много фактори. На първо място, това се определя от генетиката, вродените и придобитите заболявания. Ако процесите се забавят, започва наддаване на тегло, мускулната тъкан се заменя с натрупвания на мазнини. Има няколко начина да ускорите метаболизма си сами и да избегнете метаболитен синдром.
Причини за бавен метаболизъм.
Всеки човек има индивидуално ниво на основен метаболизъм, което „обслужва“ основните процеси в тялото: възстановяване на тъканите, работата на всички органи и системи, доставка на кислород до мозъка. То не надвишава 60-65% от общата скорост на обмяната на веществата. Останалата част от енергията се изразходва за храносмилане, умствена и физическа активност. Медицински изследвания показват, че след 20-25 години метаболизмът се забавя с 2% на всеки 10 години. Това се дължи на постепенното заместване на мускулните влакна с мастни клетки, които намаляват скоростта на метаболизма, бавно се разграждат, задържайки течност.
Типични признаци на нарушение:
Повишено изпотяване; прекомерна сухота на кожата, на косата, чупливи нокти; хронична умора; храносмилателни проблеми; чувствителност към студ.
Основните причини за забавяне на метаболизма са свързани с настъпването на менопаузата, хормоналните промени при хипотиреоидизъм и заседналия начин на живот. Според статистиката при мъжете скоростта на метаболизма е по-висока поради повишеното съдържание на мускулна тъкан.
6 начина да засилите метаболизма си
Ако забележите признаци на нарушен метаболизъм, опитайте се да го ускорите сами. Възстановяването на процесите ще помогне да се отървете от излишните килограми, да подобрите състоянието на кожата, да добавите енергия за ежедневни дейности. Експертите предлагат 6 полезни съвета за засилване на метаболизма, които можете да приложите в домашни условия.
Яжте черен шоколад
Шоколад на базата на 70% какао съдържа минимум захар, магнезий и възстановява нормалната инсулинова чувствителност. Тялото спира да съхранява мастни резерви, да преработва продукта в полезна енергия, да изгаря излишъка. За да увеличите метаболизма, яжте 30-40 г шоколад на ден.
Дишайте правилно
Кислородът е естествено средство за изгаряне на мазнини, ускоряващо разграждането на въглехидратите. Опитайте техниката на коремно дишане, практикувана от много спортисти и фитнес треньори.
Предпочитайте студената вода
Изпийте чаша студена вода няколко минути преди хранене. Тя не само дава усещане за ситост, намалява апетита, но и провокира ускоряване на метаболизма. Тялото изразходва допълнителни калории за загряване на течността до телесна температура. Практикувайки метода 3 пъти на ден, можете да увеличите метаболизма си с 20-30%.
Спазвайте график за сън
Липсата на сън намалява нивата на лептин в тялото, хормон, който регулира скоростта и консумацията на енергия. Апетитът на човек се увеличава, той започва да наддава на тегло. Пълноценният сън с продължителност 8 часа решава проблема, възстановява естественото ниво на метаболизма.
Упражнение
За да увеличите скоростта на химическите процеси, не е необходимо да изчезвате във фитнеса – прости упражнения със средно темпо, изпълнявани в продължение на 30 минути, дават отлични резултати. Заменете асансьорите със стълби, използвайте по-малко градския транспорт, ходете повече.
Режим на захранване
Основният начин за ускоряване на метаболизма е корекцията на храненето. Строгите диети и ограничения често имат обратен ефект, водещ до забавяне на метаболизма. Затова лекарите и диетолозите съветват тези, които искат да отслабнат:
- Не се отказвайте от мазнините. Елиминирайте вредните трансмазнини, пържени храни, кифли. Растително масло, морска риба, заквасена сметана ще осигурят полезни аминокиселини.
- Пребройте калориите, следете съдържанието на протеини, мазнини и въглехидрати. Намалете диетата си с 500 калории, за да подобрите метаболизма си. Тялото ще компенсира недостига чрез разграждане на натрупаните мастни депа по талията.
Заменете бавните въглехидрати (плодове с най-нисък гликемичен индекс – череши, сини сливи, круши, грозде, киви, праскови; зеленчуци – грах, моркови, патладжани, броколи, червени чушки, лук, маруля, червени картофи.
Зърнените храни – киноа и пълнозърнести продукти от овес, ръж и кафяв ориз; обезмаслено мляко, млечни продукти, към които няма добавени изкуствени захари или подсладители, както и синтетични продукти като соевото мляко) с бързи (хляб и сладкиши от ръжено брашно (пълнозърнесто); кайсия, ананас, киви, банан и пъпеш; варени моркови, цвекло, грах; мед; зърнени храни: ориз, грис; царевица (пуканки), като приемате поне 40% от тях в диетата. Последните изискват повече енергия за разделяне, като постепенно освобождават енергия. Намалява апетита, подобрява се работата на храносмилателната система.
- Яжте често, не гладувайте. Диетолозите препоръчват намаляване на порциите, но хранене на части 5-6 пъти на ден. Това е лесен начин за ускоряване на процесите на отслабване.
- Ако искате да ускорите метаболизма си, не се отказвайте от закуската. Тя трябва да съдържа оптимално количество протеини и бавни въглехидрати, за да „задвижи“ метаболизма. Добавете фибри към смутитата, не пропускайте купичка овесени ядки с плодове.
Добавки за метаболизъм:
Мастни киселини Омега-3 и Омега-6; растителна храна; целулоза; витамини от група В; калций; фолиева киселина; кофеин; хром.
Пийте повече зелен чай, опирайте се на млечни продукти и зеленчуци. В началния етап можете да увеличите количеството зеленчуци и плодове в диетата до 80%, добавете към менюто ястия от бобови растения и гъби.
Система за ускоряване на метаболизма
Американският диетолог и консултант по хранене Хейли Померой разработи проста система за засилване на метаболизма, която се състои от няколко фази. Базира се на необходимостта да се консумират определени храни в определеното време. Това премахва гладуването и строгите ограничения.
Първата фаза се провежда в понеделник и вторник. В продължение на два дни яжте храни с високо съдържание на въглехидрати, но ограничете количеството мазнини. Включете в менюто плодове, пълнозърнести зърнени храни, кафяв ориз, цитрусови плодове. Тялото не изпитва глад, следователно не се натрупва, не изпитва стрес.
Втората фаза се пада в сряда и четвъртък. Диетологът препоръчва тези дни да бъдат протеинови, за да се ускори изгарянето на мазнините и да се стимулира образуването на мускулни влакна. Добавете зелени зеленчуци към месото и рибата, за да стимулирате елиминирането на продуктите от гниене.
В третата фаза, която продължава от петък до неделя, започва метаболизмът. Яжте повече храни, съдържащи здравословни мазнини: авокадо, ядки, маслини. Намалете съдържанието на протеини, добавете водорасли и морски дарове.
Хейли Померой съветва да комбинирате системата за фазово ускоряване на метаболизма с умерена физическа активност. Часовете по йога, сутрешната гимнастика и медитацията на чист въздух помагат за облекчаване на стреса и подпомагат храносмилането.
Простите съвети за ускоряване на метаболизма са първата стъпка към красива фигура без диети. Не се отчайвайте, ако бавният метаболизъм е генетично обусловен – корекцията на храненето, активният начин на живот и физическата активност постепенно ще променят ситуацията към по-добро.