HomeСРЕЩИСъвършения кръг на Соня Преград

Съвършения кръг на Соня Преград

Соня Преград

Съвършения кръг на Соня Преград

Соня Преград е хърватска хореографка, която българската публика на съвременния танц и пърформанс вече познава. Тя гостува в България с представленията „Някъде там и някъде тук“ (2019) и „Колко cm³ e разрешено на тялото ми да обитава?“ (2022). Още през 2015 обаче аудиторията на Центъра за култура и дебат „Червената къща“ гледа копродукцията с нейно участие „Balkan Dance Reality Show“ (съвместно с Ива Свещарова, Вили Прагер и Розе Беерман). 

Преград е работила с Мег Стюарт, Избел Шад, Борис Шарматц, Леа Мартини, Ноа Рамадан. От 2007 г. насам е основател и куратор на фестивала “Improspekcije” и на колектива “Antisezona”, който развива програма за изкуството на пърформанса в Музея за съвременно изкуство в Загреб. 

На 17 май хореографката ще покаже най-новото си представление „О“ пред публиката на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“. Тя е и повод за настоящия разговор с нея.

Говорейки за представлението „О“ казвате, че чрез него искате „да повдигнете въпроса за хореографията концептуално“. В този смисъл, нека ви попитам, може ли хореографията да е не-антропоцентрична?

Хореографията като дума означава „танцопис“.  Но наблюдавайки движенията на растенията, например, нашата антропоцентрична танцова представа (поставяща човека в центъра на движението), представата ни за придвижване в пространството, се преобръща с главата надолу. Защото растенията имат съвсем различна концепция за време и пространство и се ориентират в тях чрез движение – движение спрямо заобикалящата ги среда, светлината, влажността, почвата, небето. Това именно беше интересно за нас – да се опитаме и да наблюдаваме колко далеч от нормативното ни разбиране за време, пространство и движение, можем да стигнем – и като изпълнители и като публика. 

Така че, дали може хореографията да е не-антропоцентрична? Разбира се, погледнете звездите, морето, разпада (на човечеството)…

По какъв начин органичното ви вдъхновява?

Както каза един от изпълнителите по време на изследванията върху растенията, които проведохме в подготвителния етап на представлението: „Не може да наблюдаваш природата и да си мислиш, че ще я видиш“. Обичам да играя с парадоксалната позиция на нас, хората, (артисти, наблюдатели, мислещи същества) като едновременно органични (в природата) и изкуствени (в конфликт с нея). В представлението растенията, т.е. органичния свят, се превръщат в драг-акт, т.е. в нещо изкуствено, хореографирано, в театър, чиято цел е да покаже нашата органичност и уязвимост. 

Бидейки професионалист на съвременната изпълнителска сцена, какво мислите е бъдещето на съвременната хореография? Как го виждате концептуално и методологически?

Като много жив инструмент – за остойностяване и превръщане в стока и за съпротива. Помислете за изкуствения интелект, оптимизирането на телата, естетическата оптимизация на телата (и трендовете в социалните мрежи), физическия капацитет и нуждата от съпротива и устойчивост, движение, колективност, удоволствие, солидарност… 

А защо „О“? Какво стой зад това заглавие? 

Кръг. Съвършен кръг. 

С „О“, Преград навлиза в бъдещето на съвременната хореография, вдъхновена от геометрията на растенията и динамиката на органичното и неорганичното. Представлението обещава да бъде не само визуално впечатляващо, но и философски провокативно.

Гледайте представлението „О“ на 17 май от 19:30 в Топлоцентрала. Билети ще откриете ТУК


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required
Share With: