Тайните на козметичния бизнес с Лидия Стойчева
В последния епизод на подкаста „Madamsko представя“ наш гост е Лидия Стойчева – магистър-фармацевт и управител на семейната фирма за производство на козметични продукти Биофарма Лабораторис.
Лидия е създател на марката Brave new hair и активно участва в разработката на над 50 различни бранда от цяла Европа. Тя е истински отдаден професионалист с множество квалификации. Част от тях са три следдипломни квалификации като оценител по безопасност на козметични продукти. Член е на Българския фармацевтичен съюз и Българския институт за стандартизация. Тя е и в управителния съвет на Българската национална асоциация по парфюмерия и козметика и етерични масла.
Лидия споделя, че избира да учи фармация още на 16 години, когато е 10-ти клас. След завършването на магистърската си теза в областта на технологиите, Лидия прави плавен преход към козметиката, ръководена от семейния бизнес, който родителите ѝ стартират през 1994 г. През 2018 г. Лидия и съпругът ѝ поемат бизнеса, както и нейната сестра, която е юрист. Лидия не крие, че трудностите през годините са били много.
Българският пазар за козметични продукти
Според Лидия, българският пазар е изключително труден, не защото е малък, а защото българският потребител не е лековерен. Това което Лидия не харесва като оценител на безопасност, е разпространението на невярна информация. Лидия съветва потребителите да търсят информация за продуктите от достоверен източник.
“Когато се търси информация за козметични съставки, много добра идея е да се влезе, има един сайт към Европейската комисия, който се казва CosIng, в който е много лесно да намериш съставка по INCI”, споделя Лидия. “Друга база данни, която е изключително добра, но все още се разработва, това е COSMILE.”
Лидия споделя, че популярните приложения и апликации в интернет не могат да кажат дали един продукт е безопасен или не, защото те не отчитат концентрацията на веществата вътре.
Как се пуска козметичен продукт на пазара на територията на ЕС?
В разговора ни с Лидия научихме повече за пускането на козметични продукти на пазара. Оказва се, че в Европейския съюз, компаниите уведомяват, че пускат конкретния продукт на пазара. Той се пуска от организация, която се нарича “отговорно лице”, съответно няма значение кой е производителят, а кой е отговорното лице. Отговорното лице трябва да направи продуктов информационен файл, който да съдържа оценка за безопасност. В оценката за безопасност се оценява целият продукт на базата на неговия състав.
“Целта на един такъв специалист, който може да бъде фармацевт, лекар или токсиколог, е да каже този продукт, при определените условия за употреба, ще бъде ли безопасен за пускане на пазара”, казва Лидия.
Разликата между опасност и риск?
“Няма такова нещо като абсолютно безопасен химикал. Той може да бъде ниско или високо рисков, в зависимост от дозата и начина на прилагане. Ние в козметиката оценяваме риска”, споделя Лидия. “Когато ние оценяваме риска на козметичния продукт, ние казваме и заключаваме, че продуктът е безопасен при така наречената нормална и разумно допустима употреба.”
Лидия споделя, че няма такова нещо като “опасен продукт” на територията на Европейски съюз.
По-скъпата козметика означава ли по-добър резултат?
Лидия също така разби някои митове, свързани с козметичните продукти. Тя отбеляза, че по-скъпите продукти не винаги гарантират по-добър резултат. Цената на продукта често е резултат на маркетингови разходи, а не на неговото качество или безопасност.
“Има продукти, които са скъпи, защото съставът им е скъп. Има други, които са скъпи, защото по-голямата част от бюджета за тях е за да ви облъчват с реклама. Това не означава, че са лоши или опасни”, напомня Лидия.
В разговора ни ще научите още:
- Трикове за разпознаване на добрите продукти
- Може ли козметиката да лекува?
- Има ли опасни продукти на пазара?