Вълшебна процедура или игра със здравето е ботоксът?
Днес ботоксът е навсякъде – от клиниките по естетична медицина до социалните мрежи, където безброй инфлуенсъри споделят своите „преди и след“ трансформации. Но колко безопасна е тази процедура? И какво се случва, когато нещо се обърка? Дали тази грешка е поправима или е с фатален край?
Историята на ботокса – разкрасяващ хит ли е или отрова?
Ботулиновият токсин, по-известен като ботокс, има доста интересна история. Открит е още през 1897 г. от белгийския професор по бактериология Емил ван Ерменгем. По време на Втората световна война американски учени го изолират и пречистват, а през 70-те години офталмологът Алън Скот започва да го използва за лечение на очни спазми. Именно тогава се забелязва един неочакван страничен ефект – изглаждане на бръчките. Това отваря вратите за естетичната употреба на ботокса, превръщайки го в световен хит. Днес много дами прибягват до употребата му както в естетически план, така и по препоръка на лекарите за отстраняване на медицински проблеми.
Кога ботоксът е полезен?
Днес ботоксът има множество приложения – използва се не само за намаляване на бръчките, но и за лечение на мигрена, прекомерно изпотяване и мускулни спазми.
„При блокирането на мускулите, които причиняват неволеви спазми, пациентите получават значително облекчение. Ботоксът се използва и при лечение на прекомерно изпотяване, а дори и за намаляване на стомашната секреция с цел отслабване“, обяснява доц. д-р Димитър Гугутков, изпълнителен директор в Медицински комплекс “Доверие”.

Но тънката граница между полза и риск не бива да се подценява. „В определено количество ботоксът може да бъде полезен, но при неправилна употреба – смъртоносен“, предупреждава той.
- Атопичен дерматит: Причини, симптоми и начини за лечение
- Стартира Архитектурно-строителна седмица, Green Energy и BIM Expo
- Лили Иванова на сцената на фестивала Франкофоли
Опасната страна на ботокса
Както при всяка медицинска процедура, ботоксът крие опасности, особено когато се поставя от неправоспособни лица или когато се използват некачествени продукти. Последните случаи в България показаха именно този риск. „Проблемът е, че често се използват нелицензирани продукти с неясен произход от хора, които нямат познанията, и така се крият огромни рискове“, споделя още анестезиологът.
Мис Вселена България 2022, Кристина Пламенова, също е сред тези, които имат опит с нежеланите ефекти на ботокса: „Когато си сложих ботокс… тази зона спря да се дренира и започна да се натрупва вода и съответно се появиха едни неприятни торбички“. За щастие, нейният случай не е тежък и има лечение, но много други пациенти не са имали такъв късмет.
Нели Георгиева от Асоциацията на пациентите по естетична медицина потвърждава проблема с фалшивите продукти:
„Ботулиновият токсин се води лекарство и се регулира много стриктно от Агенцията за лекарствата. У нас има регистрирани 4 вида ботокс, но пазарът е залят от нелегитимен ботокс с неясен произход.“
Това показва, че в днешно време много хора решават, че са способни да извършват подобен тип интервенции, без дори да си дават сметка, че това е животозастрашаващо и една грешна стъпка може да завърши с фатален край. Трябва много добре да знаем, че такъв тип процедури трябва да се извършват само от медицински лица.
Как да избегнем риска от поставянето му?
Първата стъпка към безопасността е информираността. Ако обмисляте процедура с ботокс, уверете се, че сте в ръцете на сертифициран специалист и използвате одобрени продукти. „Това е все едно да си оперирате апендицита при някой шаман в Родопите за пет лева. Рискът е същият“, предупреждава доц. Гугутков.
Той апелира за повече контрол и отговорност от страна на пациентите: „Никой не може да ви навреди така, както вие самите, ако не подхождате отговорно към здравето си. Изборът на правилния специалист е ключът към безопасността и добрия резултат.“
Ботоксът може да бъде както вълшебна пръчица за младост, така и клопка, ако се подцени неговата сила. Всеки, който иска да си постави, трябва да знае къде го прави, при кого го прави и защо го прави, така ще намали риска от грешки, които могат да костват много.