HomeЗДРАВЕВълшебна процедура или игра със здравето е ботоксът?

Вълшебна процедура или игра със здравето е ботоксът?

korica-woman-aesthetic-cosmetic-surgery-concept

Вълшебна процедура или игра със здравето е ботоксът?

Днес ботоксът е навсякъде – от клиниките по естетична медицина до социалните мрежи, където безброй инфлуенсъри споделят своите „преди и след“ трансформации. Но колко безопасна е тази процедура? И какво се случва, когато нещо се обърка? Дали тази грешка е поправима или е с фатален край?

Историята на ботокса – разкрасяващ хит ли е или отрова?

Ботулиновият токсин, по-известен като ботокс, има доста интересна история. Открит е още през 1897 г. от белгийския професор по бактериология Емил ван Ерменгем. По време на Втората световна война американски учени го изолират и пречистват, а през 70-те години офталмологът Алън Скот започва да го използва за лечение на очни спазми. Именно тогава се забелязва един неочакван страничен ефект – изглаждане на бръчките. Това отваря вратите за естетичната употреба на ботокса, превръщайки го в световен хит. Днес много дами прибягват до употребата му както в естетически план, така и по препоръка на лекарите за отстраняване на медицински проблеми.

Кога ботоксът е полезен?

Днес ботоксът има множество приложения – използва се не само за намаляване на бръчките, но и за лечение на мигрена, прекомерно изпотяване и мускулни спазми.

„При блокирането на мускулите, които причиняват неволеви спазми, пациентите получават значително облекчение. Ботоксът се използва и при лечение на прекомерно изпотяване, а дори и за намаляване на стомашната секреция с цел отслабване“, обяснява доц. д-р Димитър Гугутков, изпълнителен директор в Медицински комплекс “Доверие”.

dr-gugutkov-1

Но тънката граница между полза и риск не бива да се подценява. „В определено количество ботоксът може да бъде полезен, но при неправилна употреба – смъртоносен“, предупреждава той.



Опасната страна на ботокса

Както при всяка медицинска процедура, ботоксът крие опасности, особено когато се поставя от неправоспособни лица или когато се използват некачествени продукти. Последните случаи в България показаха именно този риск. „Проблемът е, че често се използват нелицензирани продукти с неясен произход от хора, които нямат познанията, и така се крият огромни рискове“, споделя още анестезиологът.

Мис Вселена България 2022, Кристина Пламенова, също е сред тези, които имат опит с нежеланите ефекти на ботокса: „Когато си сложих ботокс… тази зона спря да се дренира и започна да се натрупва вода и съответно се появиха едни неприятни торбички“. За щастие, нейният случай не е тежък и има лечение, но много други пациенти не са имали такъв късмет.

Нели Георгиева от Асоциацията на пациентите по естетична медицина потвърждава проблема с фалшивите продукти:

„Ботулиновият токсин се води лекарство и се регулира много стриктно от Агенцията за лекарствата. У нас има регистрирани 4 вида ботокс, но пазарът е залят от нелегитимен ботокс с неясен произход.“

Това показва, че в днешно време много хора решават, че са способни да извършват подобен тип интервенции, без дори да си дават сметка, че това е животозастрашаващо и една грешна стъпка може да завърши с фатален край. Трябва много добре да знаем, че такъв тип процедури трябва да се извършват само от медицински лица.

Как да избегнем риска от поставянето му?

Първата стъпка към безопасността е информираността. Ако обмисляте процедура с ботокс, уверете се, че сте в ръцете на сертифициран специалист и използвате одобрени продукти. „Това е все едно да си оперирате апендицита при някой шаман в Родопите за пет лева. Рискът е същият“, предупреждава доц. Гугутков.

Той апелира за повече контрол и отговорност от страна на пациентите: „Никой не може да ви навреди така, както вие самите, ако не подхождате отговорно към здравето си. Изборът на правилния специалист е ключът към безопасността и добрия резултат.“

Ботоксът може да бъде както вълшебна пръчица за младост, така и клопка, ако се подцени неговата сила. Всеки, който иска да си постави, трябва да знае къде го прави, при кого го прави и защо го прави, така ще намали риска от грешки, които могат да костват много. 


вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required
Share With: