9 актуални и полезни диети
Живеем на толкова бързи обороти, че често забравяме за здравословното хранене и за да намалим натрупаните килограми, се обръщаме към диети.
Всяка диета, която на пръв поглед изглежда полезна обаче, има своите плюсове и минуси, за които трябва да знаете предварително. Това правило важи както за новите диети, така и за тези, които вече са станали класически. Ще говорим за основните диетични тенденции, които са придобили голяма популярност и доказват, че не може да се следва сляпо модата, забравяйки за здравето си.
Кето диета
Това е диета, основана на използването на храни с ниско съдържание на въглехидрати и високо съдържание на мазнини. Намаляването на въглехидратите ви позволява да преконфигурирате метаболизма си за изгаряне на мазнини за енергия. Приблизителното съотношение на хранителните вещества при кето диета е 60-80% мазнини, 20-30% протеини, 5-10% въглехидрати.
Кето диетата ви позволява значително да намалите нивото на захарта и инсулина, често бързо губите няколко килограма, но преди всичко е насочена срещу редица заболявания като епилепсия, диабет и други. Необходимо е правилно да се наблюдават показателите на тялото, за да не му се причини значителна вреда: възможна е повишена умора и загуба на мускулна маса, сърдечни заболявания, повишени проблеми с бъбреците и черния дроб.
Палео диета
Палео диетата пресъздава диетата на нашите предци – ловци и събирачи. Поддръжниците на тази система на хранене смятат, че съвременните продукти, технологиите за тяхното производство и преработка са вредни за човешкото здраве. Специфичните варианти в рамките на различните палео диети варират значително, но обикновено включват месо, риба, яйца, зеленчуци, плодове, ядки и семена, билки и подправки, естествени подсладители и нерафинирани масла.
Липсата на калций и витамин D, главоболието и диарията са възможни противопоказания за палео диетата. Тя се появи само преди няколко години, така че дългосрочните ефекти все още не са идентифицирани.
Диетата става част от нов начин на живот, който се допълва от упражнения и грижа за здравето. Рецепти за вдъхновение: необичайна салата с домати и краставици, пълнени яйца и рамен (японско ястие с юфка) с пиле и гъби шийтаке (ще бъде вкусно и с печурки).
Суровоядство
Суровоядците ядат храната в натурален вид – без обработка при температура над 40°C. Това са предимно зеленчукови ястия, които представляват около 75% от цялото меню, плодове, ядки, зърнени храни, пресни сокове и бобови растения. Някои диетични вариации могат да включват яйца, мед, млечни продукти, месо, риба и миди.
Смята се, че суровоядството допринася за отслабване и оздравяване на организма, но всъщност ефектът му е противоречив: нарастват рисковете от хранително отравяне и ерозия на зъбния емайл, костната маса намалява, тялото не получава достатъчно калории и витамини.
Дори ако обичайната диета ни ви харесва, сред суровоядските рецепти можете да намерите много оригинални идеи. Те ще добавят порция витамини, спомагащи за поддържането на здравословния ви начин на живот.
Веганство
Веганството е начин на живот, при който, следвайки го, хората се опитват да избягват всички форми на експлоатация и жестокост към животните (пряко и непряко), доколкото е възможно. По отношение на храненето, веганите отказват всякакви животински продукти, включително риба и морски дарове като цяло, насекоми, мед. Докато поддържате веганска диета, не трябва да забравяте, че това може да доведе до дефицит на витамини C и B12, желязо, калций, протеини и омега-3.
Моралната страна на това движение може да се оцени по различни начини, но уменията и изобретателността на веган готвенето са наистина невероятни. Малцина са тези, които отказват да опитат ябълков карамелен чийзкейк или лятна доматена супа с куркума.
Диета без захар
Диетата, насочена към намаляване на приема на захар или пълното й премахване, става все по-популярна. Средният възрастен яде много повече сладкиши, отколкото тялото се нуждае, което води до сърдечни заболявания, диабет, високо кръвно налягане и нива на холестерол, кариес и т.н.
Отказът от пристрастяването към захарта не е лесен, но е подходящ за повечето хора, които поддържат здравето си и се стремят да отслабнат. Първите стъпки по този труден път са да добавят по-малко захар към кафето или чая и да четат повече съставките на етикета внимателно.
Джусинг (juicing)
Джусингът е диета със сокове от зеленчуци, плодове и горски плодове, които не съдържат твърди съставки като кожи, семена или пулп. Понякога към напитките се добавят джинджифил, куркума, женшен и други подправки и билки, за да се засили благоприятният ефект. Резултатът е вкусно, освежаващо смути, богато на хранителни вещества и антиоксиданти, за да ви помогне да отслабнете и да се откажете от старите си хранителни навици, като например, когато се подготвяте за нова диета.
Въпреки това, не всички сокове са подходящи. Опакованите не осигуряват практически никакви хранителни вещества, освен глюкоза. Дори приготвените самостоятелно не могат да ни осигурят протеини, мазнини и диетични фибри за дълго време. Като многодневна диета сокоизцеждането в чист вид е опасно за организма, затова се нарича метод за временна детоксикация.
Безглутеинова диета
Състои се в отхвърляне на продукти, съдържащи глутен: направени на базата на пшеница, ръж, ечемик, малц и др. Храненето без глутен е необходимо за хората с целиакия, за да поддържат здравето си. При повишена чувствителност към глутен, диетата помага за справяне с дискомфорта по време на храносмилането. За повечето здрави хора диетата често води до загуба на тегло поради промяна в диетата към по-нискокалорична диета.
Дали премахването на глутена от менюто помага за водене на по-здравословен начин на живот и загуба на излишни килограми? Въпреки големия шум около тази тенденция, днес няма еднозначен научен отговор. Освен това не трябва да забравяме, че дори безглутеновите храни могат да бъдат мазни, прекомерно подсладени и вредни, причинявайки хранителни проблеми.
Средиземноморска диета
Средиземноморската диета се основава на традиционната диета на гърците и италианците от 60-те години на миналия век. Тя е с високо съдържание на пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци, морски дарове, бобови растения и зърнени храни. Но само правилното хранене не е достатъчно, за да поддържате този начин на живот, трябва да спортувате редовно и да се наслаждавате на живота. В резултат на това тялото се лекува, рискът от инфаркт, инсулт, диабет и други заболявания намалява, а мастните запаси изчезват.
Дори средиземноморската диета има своите недостатъци: липсата на калций поради ограничаването на млечните продукти, появата на алкохолна зависимост и свързаните с нея заболявания. Общият прием на мазнини може да надвиши препоръчаните норми. Освен това често се изисква сериозно надграждане на кулинарните умения, за да се възпроизведе адекватно средиземноморската кухня.
Диета Пегано
Това е терапевтичен начин на хранене, разработен от Джон О. А. Пегано специално за борба с псориазиса, но често се използва и за отслабване. Диетата се състои от 70-80% плодове и зеленчуци, 20-30% органично месо, риба и зърнени храни. Не се препоръчва консумацията на червено месо (с изключение на агнешко), продукти от рафинирано брашно и зърнени храни, шоколад, яйца, ракообразни, цитрусови плодове, пържени, консервирани и други храни с изкуствени добавки, пасленови зеленчуци (домати, патладжани, чушки, картофи). От напитките са противопоказани тези, които съдържат алкохол и кофеин.
При спазването на диетата Пегано в организма постъпват по-малко захар и натрий. Някои хора подобряват състоянието на кожата си и намаляват наднорменото тегло. Въпреки това няма сериозни научни изследвания, че последното се дължи на промяна в гастрономическите навици.