AI възкресява гласовете на починали актьори
Компанията за изкуствен интелект ElevenLabs заяви, че въвежда дигитално произведени гласове на знаменитости на починали актьори, включително Джуди Гарланд, Джеймс Дийн и Бърт Рейнолдс, в новото си приложение Reader.
Приложението взема статии, PDF, бюлетини, електронни книги или друг текст от вашия телефон и го превръща в аудио с гласа на избрания актьор, пише CNN.
„Дълбоко уважаваме тяхното наследство и за нас е чест да имаме техните гласове като част от нашата платформа“, казва Дъстин Бланк, ръководител на партньорствата в ElevenLabs. „Добавянето им към нашия нарастващ списък с разказвачи бележи голяма стъпка напред в нашата мисия да направим съдържанието достъпно на всеки език и с всеки тип глас.“ Компанията казва, че е сключила сделки с претежателите на собствеността на актьорите, чиито гласове се използват, но не споделя подробности за компенсациите.
Потенциалът на изкуствения интелект
Технологията се разраства с големи крачки, особено в способността си да създава изображения, текст и звук, което улеснява всеки да създаде версия на нечий глас, който казва нещо, което никога не е правил. Това от своя страна повдигна въпроси в творческите индустрии като журналистиката и киното за това как може или дори трябва да се използва изкуственият интелект.
Преди два месеца създателят на ChatGPT OpenAI беше подложен на критики след представянето на синтетичен глас, който беше зловещо подобен на героя на Скарлет Йохансон във филма „Her“. Йохансон каза в изявление, споделено с CNN, че е „шокирана, ядосана и невярваща“, че компанията ще използва нейния глас и отрече да е имала партньорство с OpenAI.
Въпреки че човек не може да защити собствения си глас с авторски права, възможно е да защити авторски права върху запис, според Дейвид Гункел, професор в катедрата по комуникации в университета на Северен Илинойс, който проследява AI в медиите и развлеченията. AI се обучава на стари записи и тези записи са защитени с авторски права.
„Всички нови партньорства на ElevenLabs са напълно в рамките на позволеното от закона“, казва той пред CNN. „Собственикът ще получи значителна сума пари от лицензи и споразумения. Не е различно от компания, която преговаря за сделка за авторски права, да използва популярна песен на Queen в реклама. Звукозаписната компания също би могла на теория да каже „не“, без значение колко пари ѝ се предлагат.“
Берн Елиът, вицепрезидент и анализатор във фирмата за пазарни проучвания Gartner, казва, че AI моделите вече могат да се обучават на по-малко аудио записи. Много малко е необходимо за улавяне на тон, говорни модели и други елементи, независимо дали става дума за знаменитост или обикновен човек.
„По-голямата грижа е да се определи какво може или не може да направи собственикът на тези записи, за да монетизира гласа“, казва той.
Медийните компании също засилват използването на AI за озвучаване. Миналата седмица NBC обяви, че връща AI-версия на известния спортист Ал Майкълс обратно на Олимпийските игри това лято, в ежедневни обобщения на своята платформа за стрийминг Peacock. Говорител на NBC каза пред CNN, че Майкълс получава компенсация за участието си.
Не е ясно обаче как AI версиите на добре познати гласове ще бъдат приети от масовата публика и дали това ще предизвика опасения относно автентичността.
„Все още не знаем предполагаемия пазар за този тип неща, но вече можете да видите с аудиокнигите, че тези, които се четат от разпознаваеми гласове и знаменитости, са гореща стока“, казва Гункел. „Ако има начин да накараш знаменитост да прави всякакъв вид съдържание и да не го озвучава сама, това може да отвори пазара още по-широко.“