Алманахът на Навал Равикант
Авторът Ерик Джоргенсън събира ценните уроци на инвеститора и философ Навал Равикант, който учи хората как да изградят богатство и успех в живота. Необходимо е само да усвоят няколко основни умения. В свят на неограничените възможности, в който интернет свързва всички и всичко, а работното място може да бъде навсякъде, предизвикателствата не са малко. Да не говорим за това да се усъвършенствате в нещата, които вършите. Ако искате да се справите с всичко това, трябва да познавате добре себе си и да знаете какво искате от живота. За да го направите, е необходимо да потърсите отговорите в себе си, преди да кажете „да“ или „не“ на многото възможности, които ви се предлагат.
Навал Равикант подхожда към определението за ефективна работата по различен начин. Той описва своето мнение чрез метафората за лъва и кравата. Докато кравите работят пасейки по цял ден, за да бъдат сити и нахранени, лъвовете си почиват, докато не видят възможност. Тогава внезапно нападат. Повечето хора подхождат към работата по-скоро като крави, отколкото като лъвове. В съвременния свят стойността на нещата се измерва с времето. Обикновено работата е всеки делничен ден от 8:00 до 17:00 часа. Годишният отпуск 20 – 30 дни, а времето за семейство и приятели почти не стига. Навал твърди, че е много по-добре да си почивате, да размишлявате, да четете и да запазите енергията си, докато не видите възможността. Тогава можете да действате и атакувате.
Какво друго ще научите от книгата „Алманахът на Навал Равикант“?
Забогатяването не е въпрос на късмет, както и успехът не е нещо, с което просто се раждаме. Тези стремежи може да изглеждат недостижими, но истина е, че всеки човек е в състояние да се научи как да стане богат и щастлив. С правилните умения, може да постигнете всичко това.
Кои обаче са тези умения и как да ги усвоите? Какви са принципите, които трябва да ни помагат по пътя към успеха? Как наистина изглежда напредъкът? Навал Равикант е предприемач, философ и инвеститор, който е завладял света със своите принципи за изграждане на богатство и създаване на дългосрочно щастие. Неговият Алманах е сборник, който е събрал мъдростта и опита му през годините. С помощта на тази книга ще се научите как да извървите собствения си уникален път към по-щастлив и богат живот.
Използвайте правилото на натрупването, за да създадете живота, който искате.
Какво представлява сложната лихва? По същество това е, когато парите ви печелят повече пари, а след това тези пари печелят още повече пари. Нека да вземем следния пример: Вие внасяте 100 долара във взаимен фонд, който постига 10% доходност за една година. След този период ще имате 100 долара плюс още 10% от тях или общо 110 долара. Ако реинвестирате тези 110 долара в същия продукт за за срок от още 1 година, на края на периода (след 2 години) по сметката си вече ще имате 121 долара. Вие ще получите не само нова лихва (10%) върху базовата сума от 100 долара, но и още 10% върху реинвестираната лихва от първата година в размер на 10 долара. Така, за период от много на брой години, ще получавате все по-голяма лихва върху старите лихви с всяка изминала година.
Алберт Айнщайн е казал, че сложната лихва е осмото чудо на света. Ето защо определено си заслужава да приложите тази концепция в живота си, и то не само от финансова гледна точка. Разбира се, инвестирането на пазара на акции и облигации е еднопосочен билет към успеха, стига да управлявате риска внимателно и да реинвестирате печалбите.
Принципът на сложната лихва може да се използва и в отношенията ви с останалите хора. На успелите хора по света се гледа като на надеждни и заслужаващи доверие личности. Когато другите ги харесват и препоръчват, мрежата им се разраства. След като докажат колко струват, стойността им се увеличава. С други думи, успелите хора използват правилото на сложната лихва, за да изградят своята репутация и бизнес.
Финансовата независимост прави хората свободни
Навал Равикант съветва читателите да не бъдат като тези, които смятата, че парите са коренът на всички злини и че не се нуждаете от тях, за да сте щастливи. Разбира се, тези разсъждения донякъде са верни, но не напълно. Много хора ги използват, за да оправдаят собствения си мързел и да приемат статуквото в живота си. Истината е, че парите са нещо, което трябва да притежавате, особено ако знаете как да ги използвате. За да промените остарелия начин на мислене, първо трябва да приемете, че парите са нещо, което можете да имате. Също така се нуждаете от тях, за да постигнете свобода в живота. Разбира се, ако крайната ви цел е просто да трупате все повече и повече богатство, парите няма да ви доведат до никъде.
Ако обаче искате да придобиете свобода, възможност да прекарвате повече време със семейството си, да помагате на нуждаещите се, да се радвате на живота, вие сте на прав път. За целта ще трябва да се научите да играете по правилата. Да се страхувате, че ще загубите спечеленото и да сте недоволни от това, което имате, е нездравословен подход. Освен това крайната цел не е повече пари, така че имайте това предвид.
Вместо това участвайте активно в разговори, слушайте образователни видеоклипове и търсете начини да натрупате богатство. Не изпускайте от поглед настоящето, но гледайте в бъдещето. По-важното е да не раздувате начина си на живот, докато печелите повече пари. Спестявайте и ги инвестирайте, за да изградите своето бъдеще.
За да успеете в живота, е необходимо да бъдете неутрални и мълчаливи.
Противно на общоприетото схващане, за да бъдем щастливи, не се нуждаем от много неща. Просто погледнете децата. Те не мислят много за бъдещето, нито за миналото, а просто се радват на настоящия момент и се потапят в това, което правят в момента. Ако спрете да се тревожите за бъдещето и живеете за днешния ден, ще откриете нови начини да станете по-щастливи.
Помислете за дърветата в гората. Те усещат вятъра, слънцето и всичко, което се случва около тях в природата. Дърветата не се тревожат как и колко ще пораснат и дали слънцето ще изгрее над тях. Така трябва да бъде и с вас. Анализирането на всеки момент, само кара подсъзнанието да го сравнява с друг период от вашия живота или от живота на някой друг. Вместо да правите това, най-добре е да оставите нещата да се развиват по естетвения им начин. Направете така, че неутралността да работи във ваша полза. Друг начин да станете по-щастливи е да успокоите ума си. Подсъзнанието и постоянното бърборене пречат на почивката.
Също така затрудняват намирането на време за себе си, дори когато сте сами. Ето защо много от нас се страхуват от самотата и предпочитат грешната компания пред никаква. Все пак търсенето на уединение и усамотение, както при монасите, може да бъде блажен момент. За да намерите мир и щастие, трябва да замълчите и да се изправите лице в лице с мислите си. Само така ще се освободите от тях по един естествен и спокоен начин.
Научете се как да изграждате богатството си
За да забогатеете, потърсете специфични знания, мъдрости и лостове за въздействие.
Преследвайте истинското си любопитство и страст, а не това, което е актуално в момента. Специфичните знания често са високотехнологични или творчески и не могат да бъдат възложени на външни изпълнители или автоматизирани. Възползвайте се от това и се самообразовайте.
Поемайте бизнес рискове, доколкото е възможно и бъдете отговорни за действията си. Обществото възнаграждава хората със собствено мнение, отговорности и влияние. Дайте на другите, това, което искат, но все още не знаят как да получат. Ако сте изправени пред избор и трябва да вземете решение, изберете по-трудния и предизвикателен път. Той почти винаги е правилният.
Четете книги всеки ден
За да изградите специфични знания, четете това, което обичате, докато не се влюбите в четенето. Ако четете бавно, четете по един час на ден. Ако четете бързо, намалете темпото. Колкото по-добра е книгата, толкова по-бавно трябва да се усвоява.
Четете научна литература, математически и философски книги. Бъдете обаче избирателни. Прочетете фундаментални книги като „Богатството на народите“. След това препрочитайте тези книги. По-добре е да прочетете една книга, която ви вълнува, сто пъти, отколкото да прочетете сто посредствени книги, които не ви вълнуват.
Ако някоя книга не ви заинтересува отначало, прелистете я, прегледайте я или я прочетете набързо. Ако и след първата глава не ви е интересна, най-добре я оставете.
Щастието е въпрос на личен избор
Щастието не е свързано с положителни или негативни мисли. Навал Равикант казва, че „Желанието е договор, който сключваш със себе си да бъдеш нещастен, докато не получиш това, което искаш“. Когато попадне в дадена ситуация, човек винаги има три избора: да промени ситуацията, да я приеме или да я напусне. Ако искате да я промените, тогава ситуацията създава желание. За да избегнете разсейването, избирайте по едно желание едновременно. По този начин ще създадете определена цел и мотивация.
Ако искате да приемете ситуацията, се запитайте кое е положителното в нея. Почти винаги можете да откриете нещо позитивно.
Според Навал щастието е налице, когато премахнете усещането, че нещо липсва в живота ви.
Той смята, че щастието е най-вече да не страдате, да не желаете, да не мислите прекалено много за бъдещето или миналото, а да приемете настоящия момент такъв, какъвто е. Истинските победители са тези, които се издигат над играта. Това са хората, които имат такъв вътрешен умствен самоконтрол и самосъзнание, че не се нуждаят от нищо друго.
Основните казуси, които книгата решава
Навал Равикант предлага на своите читатели съвети как да изградят богатство и, което е по-важно, как да го използват правилно. Той навлиза в тайните на успешния живот, както във финансово, така и в духовно отношение. Обсъжда две теми, които на пръв поглед изглеждат противоположни – изграждането на богатство и воденето на смислен живот. Истината е, че всъщност имат много общо помежду си.
Ползи от книгата
Авторът задава въпроса колко време прекарвате във вършене на неща по задължение и колко в правене на това, което харесвате. Той акцентира върху крайния резултат от притежанието на богатство, а именно по-добър живот, свобода и помагане на другите. Поставя честността като основна ценност, която всички хора трябва да притежават, а мъдростта е описана като поемане на отговорност за нашите действия.