Магнолия: любопитни факти и значение
Какво е най-важно за магнолията: място на засаждане, подготовка на почвата, напояване и подхранване, подрязване и периодично отстраняване на често срещани вредители и болести.
Магнолия е популярно декоративно дърво, известно със своите красиви, ароматни цветове. Тези дървета не изискват сложна поддръжка и се отглеждат върху разнообразни почви и климат. Но магнолията наистина изисква внимателна грижа, за да бъде здрава и красива.
Независимо дали сте опитен градинар или сега правите първи стъпки в градинарството, тази статия ще бъде полезна за вас.
Основни видове магнолия
Южна магнолия Грандифлора ( от лат. Magnolia grandiflora)

Неповторимо красива, тази магнолия може да достигне до 15 м височина. Листата на дървото са големи, месести, тъмнозелени и лъскави, а цветовете са кремаво бели и много благоуханни. Короната на дървото е различна, но най-често е широкопирамидална.
В зряла възраст достига височина е 60 – 80 фута с разгръщане от около 30 до 50 фута и средна скорост на растеж.
Едролистната магнолия, наричана „южна магнолия“, се отглежда като вечнозелен храст и цъфти между юли и септември.
Суланжова магнолия (от лат. Saucer Magnolia)

Това е една от най-широко разпространените магнолии в градинарството. Листата на дървото приличат на чинийка или лале, откъдето носи названието си. Цветовете са предимно розови, лилави или бели отвън, а бели отвътре, което носи допълнителна красота и носят лек, приятен аромат. Цъфтят обилно рано или в средата на пролетта.
В зряла възраст е 10 до 20 фута с разгръщане от около 10 до 20 фута. Има умерена до бавна скорост на растеж.
Звездовидна магнолия (от лат. Magnolia stellata, the Star magnolia)

Звездовидната магнолия се среща като широколистен храст или малко дърво. Тя произлиза от Япония. Дървото има големи, ефектни бели или розови цветове.
Специфичното име „звездовидна“ (stellate) магнолията получава поради звездовидните цветове. Звездовидната магнолия се отглежда на слънчеви и влажни места, върху органично богати, кисели и неутрални глинести почви с добър дренаж.
Цветовете украсяват дървото в началото на пролетта, още преди да се разлисти. В зряла възраст е от 10 до 15 фута с разгръщане от 7 до 10 фута. Това е бавно растящо дърво.
Използване на магнолия
Тук ще ви запознаем с различните начини на използване на магнолията в озеленяване на паркове, градски пространства и градинарството. Ще посочим различни видове магнолии, които могат да се използват като дървесни образци, храсти и дори земни покрития. Ще ви разкрием различни условия за отглеждане, необходими за всеки отделен вид магнолия и какви грижи да полагате за тях. Също така, ще дадем съвети как да използвате магнолията, за да изградите фокусни точки в градината и как да ги смесите с другите растения, за да създадете хармоничен ландшафт дизайн.
Засаждане на магнолия
Магнолията може да се използва като отделен екземпляр в озеленяването или в група за осигуряване на прегради и лехи покрай оградни пространства. Te правят страхотно допълнение към смесени градински лехи и са зашеметяващи на фона на високи вечнозелени растения. По-малките магнолии могат да се отглеждат в контейнери и транспортирани с решетки в по-топли райони. Като градски дървета, те са идеални за паркове и градини. Всички части на магнолията – клони, цветове, плодове, пъпки могат да се използват за вътрешна декорация.
За да ускорите цъфтежа, отрежете клончета и ги поставете е топла вода с консервант. Насладете се на пъпките, които ще се разтворят в слънчева стая.
- Науката за любовта: Как влюбването влияе на имунитета
- Атопичен дерматит: Причини, симптоми и начини за лечение
- Стартира Архитектурно-строителна седмица, Green Energy и BIM Expo
Как да отглеждаме магнолия?
Магнолията вирее на слънце, но се нуждае от защита от ранното утринно слънце, за да се предотврати увреждане от замръзване. Тя се адаптира към широк спектър от почви, стига те добре да задържат влага и да се дренирани. Kогато засаждате магнолия, изберете защитена зона и помислете за привързване към колче през първата година. За да имате здравословен растеж, поддържайте pH на почвата между 5.0 до 7.0 и проверявайте връзките на привързаното дръвче, за да предпазите кората от протъркване.
Грижа за магнолията
- Засаждайте на слънчево и защитено място, с добре дренирана почва, която задържа добре влагата
- Наторявайте с органични материали, за да предпазите корените и почвата
- Поливайте редовно през първата година, а след това само при необходимост
- Подрязвайте от време на време при засегнати части, за големина и след цъфтеж
- Подхранвайте веднъж годишно през есента, като порасналите дръвчета нямат нужда
- Необходимо е малко зимно подрязване, отстранете издънките и поддържайте формата
Магнолията е красиво и разпространено дърво, което е ценно с неговите удивителни цветове и привлекателна зеленина.