Дивите цветя: Ключов компонент на биосистемата
„Тези растения в световен мащаб са застрашени от изчезване поради застрояване, интензификация на земеделието и различни негативни употреби на почвите.“ – д-р Вихрен Митев
Дивите са много повече от просто красиви. Те растат естествено в природата без човешка намеса. Не са култивирани или засаждани, а се развиват в естествени условия като гори, поляни и планини.
Те представляват ключов компонент на нашата биосистема, а тяхното изчезване би могло осезаемо да промени облика на Земята.
Хранителна верига
Дивите цветя са в основата на хранителната верига за безброй видове. Те са основен източник на храна за много различни опрашващи насекоми, които от своя страна са храна за дребни бозайници, влечуги и някои видове риби и т.н.
Ако броят на дивите цветя намалее значително, това ще застраши шансовете за оцеляване на много видове дребни животни, които често са източник на храна за по-големите бозайници и риби – и дори за нас, хората.
Предотвратяване на ерозия
Друга ценна функция на дивите цветя е предотвратяването на ерозия на почвата. Техните коренови системи са особено важни в по-стръмни участъци или покрай водоеми.
Генетично разнообразие
Дивите цветя допринасят за запазването на генетичното разнообразие на растенията, което от своя страна осигурява устойчивостта на екосистемите към промени в климата, болести и други стресови фактори.
Как да запазим дивите цветя?

Първата стъпка е да спрем разрушаването на техните хабитати и да им осигурим нови.
Една такава инициатива е „Острови на биоразнообразието“, която ще продължи до 25 октомври в 20:00 ч. Събитието се провежда в Южен прак и е организирано съвместно от НПО „Екологичен манифест МанЕко“, дирекция „Зелена система“, ОП „Паркове и градини“ и Лесотехнически университет. Целта на проекта е да създаде площ с размери 400 кв. м, предназначена за дивите цветя.
Организаторите канят всички граждани, които искат да подпомогнат опазването и разкрасяването на нашата планета.