HomeЗДРАВЕНатрапчиви мисли: Какво са те и как ни влияят?

Натрапчиви мисли: Какво са те и как ни влияят?

натрапчиви мисли

Натрапчиви мисли: Какво са те и как ни влияят?

Случвало ли ви се е нежелана мисъл да се появява в ума ви отново и отново? Да не можете да се отървете от нея?

Тези мисли се наричат „натрапчиви мисли“. Всеки ги има от време на време, но при различните хора тяхната форма може да варира.

Обичайно такива мисли са безвредни, но ако започнете да се фокусирате твърде много върху тях, те могат да започнат да пречат на ежедневието ви или да разкрият неустановени психични проблеми като ОКР (обсесивно-компулсивно разстройство), депресия и т.н.

Какво представляват натрапчивите мисли?

натрапчиви мисли

В своя статия WebMD отбелязват, че натрапчивите мисли се променят от човек на човек спрямо неговия темперамент и лични преживявания. Най-честите видове натрапчиви мисли са свързани със:

Сексуални изживявания

Те могат да бъдат свързани с минали преживявания или хора, които изобщо не познавате. Експертите казват, че такива натрапчиви мисли са най-присъщи на хора, които са подложени на стрес от ежедневието.

Прояви на агресия

Много хора признават, че в съзнанието им понякога изплуват мисли, свързани с автоагресия или с нараняването на някой друг. Такива мисли се появяват най-често, когато в живота им липсва „отдушник“, чрез който да разпуснат и да се освободят от напрежението и яда си.

Тези мисли обикновено преминават сами с времето, но ако се хванете, че започвате да обмисляте как да ги осъществите, е редно да потърсите помощ.

Себесъмнения

Всеки от време на време има периоди, в които не се чувства напълно сигурен в себе си. Причините могат да бъдат много – от проблеми в личния живот до такива на работното място. Тези мисли са много подвластни на външни стимули, така че ако искате да се отървете възможно най-бързо от тях, бъдете проактивни.

Здравословни и хигиенни проблеми

Много хора запълват празнотите в деня си, мислейки дали са си измили ръцете, дали чашата, от която са пили, не е била на болен човек… Тези мисли обикновено отминават бързо.

Морални дилеми

Това са „вътрешни дебати“, в които хората се поставят в тежки ситуации и се опитват да отгатнат как биха постъпили – дали ще бъдат водени от емоции или ще са прагматични.
Тези мисли могат да се проявяват и по друг начин: съмнения в собствената ни вяра и морални възгледи.

Публични излагации

Случвало ли ви се е изведнъж да се сетите за срамна случка от преди няколко години и да ви се иска да сте постъпили по различен начин? Или поне да я забравите? Не сте единствени.

Емоционални травми

Хора, които са преживели тежки събития, имат тенденцията да се връщат към тях. Такива мисли често предизвикват гняв или тъга. Когато присъстват твърде често в съзнанието ви, те могат да бъдат много деструктивни за вас.

Нормално ли е да имате натрапчиви мисли?

натрапчиви мисли

Да. Според изследвания, публикувани в WebMD, 93% от хората споделят, че имат натрапчиви мисли поне веднъж на три месеца. На много от тях това им се случва и по-често.

Трябва да се притеснявате за натрапчивите мисли единствено ако започнат да пречат на личния ви живот или на ежедневните ви задължения.

Могат ли да бъдат контролирани?

Натрапчивите мисли сами по себе си не са опасни. Ако ви притесняват, можете да се отървете по-бързо от тях, като започнете да извършвате някаква физическа активност – чистене на дома, спорт и т.н. Така умът ви ще бъде зает с друга наложителна активност и ще се освободите по-бързо от нежеланите мисли.

Какво ги причинява?

Въпреки че натрапчивите мисли са нормално явление, те се случват на някои хора по-често, отколкото на други. Лица, които са под по-голям стрес, страдат от хронично недоспиване, дехидратация или депресия, по-често споделят, че имат натрапчиви мисли.

Причината е, че когато умът ни е затормозен по някаква причина, той по-трудно остава фокусиран върху конкретни задачи.

натрапчиви мисли

Важно е да осъзнаваме, че макар натрапчивите мисли да са част от живота, начинът, по който ги възприемаме и реагираме на тях, определя тяхното влияние върху нас.


Прочетете още: Ползите от масажа


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required
Share With: