HomeСРЕЩИКак да изваем перфектната фигура?

Как да изваем перфектната фигура?

жена във форма

Как да изваем перфектната фигура?

Какви са грешките и проблемите, с които се сблъскват начинаещите във фитнеса?


Миналата седмица Жени Цветкова ни разказа за своите постижения като творец и спортист. А този път ще можете да научите нейните върху какво, според нея, трябва да се фокусират начинаещите и по-напредналите, какви са най-честите грешки на спортуващите и как можете да ги избегнете.


С какво трябва да започне една начинаеща?

Трябва да започне с това, да опита от всичко по малко и нищо конкретно.

Всеки трябва да си знае лимита и да знае кое му е комфортно и кое не. Има хора, които повече харесват йога. Те няма да изпитат удовлетворение, ако дойдат на високоинтензивните тренировки, които аз водя. Други повече харесват аеробика, каланетика… Някои пък предпочитат бокс, карате, балет – различни спортове.

Не бива да има нищо конкретно в началото.

Същото важи и за фитнеса. Някои, когато дойдат на някоя моя индивидуална тренировка, започват да пъшкат и охкат: „Ох, ама тук още едно повторение ли? Ама сега и това ли?“. Очевидно не е нещо, което искат да правят. А спортът не трябва да е по принуда – не трябва да е нещо, което си задължен да правиш. Ако когато ходиш да спортуваш, ти е тягостно и не ти харесва, така няма да останеш активен… Трябва наистина да ти носи удоволствие.

Всеки трябва да опита от всичко по малко, докато не намери своето.

Ако някой иска да дойде на твоите групови тренировки, какъв съвет би имала към него?

Да не се стряска.

Тези тренировки, които аз водя, да, стават и за начинаещи. Аз първо пиша тренировката за напреднали и после тази за начинаещи. Понякога, когато един начинаещ дойде и види какво се „очаква“ от него, той изпада в едно такова депресивно състояние, че не е достатъчно добър… Имала съм хора, които идват да ми се извиняват, че не са могли да направят всичко… Аз лично много се смущавам, че те намират за нужно това. Аз не очаквам те да могат всичко от първия път.

Върху какво да се фокусира една жена, която тепърва започва?


Трябва да се фокусира върху това да не я е страх да вдига тежести и да работи с килограми. Няма как да се случи ръцете ѝ да станат като на мъж. И аз го имах това притеснение преди години. Не исках да вдигам тежести. Имах усещането, като се погледнех в огледалото, че като вдигна 10 кг дъмбел, хоп, ръката ми ще стане по-голяма от тази на приятеля ми. Но не, не се случват така нещата. От личен опит мога да кажа, че е дори невъзможно.

Някои жени са ми казвали: „Когато работя или клякам с тежести, краката ми стават много големи…“. Това не е така. Има едно моментно издуване на самите мускули, защото се пълнят с кръв от самата тренировка, но мускулът ти после ще си спадне обратно.

Както мъжете, така и жените не бива да обръщат гръб и на кардиото, и на вдигането на тежести. Има тенденция жените да седят в кардио частта и да не вдигат тежести, защото ги е страх, че ще станат твърде големи. Но според мен двете неща могат да се съчетаят по много хубав начин.

Има ли упражнения, които всяка жена трябва да прави?

Определено варира от човек на човек. Различните хора имат различни проблеми с дадени части от тялото си – заболявания, травми, счупени кости, които ги спират да изпълняват конкретни движения.

Важно е да се тренира цялото тяло и това да се комбинира с кардио. Кардиото може да е каране на колело, ходене на планина, каквото им харесва…

Трябва да избират упражнения, които са им комфортни, и да внимават да не се контузят.

Имаш ли съвет за някоя жена, която отскоро ходи на фитнес и се притеснява?

Имам много такива. Честно казано, случи ми се нещо подобно преди около две години. Бях отсъствала за един-два месеца от фитнеса. Започнах да ходя отново. В момента, в който се показах отново в тази среда, се чувствах супер некомфортно. Сякаш всички ме гледаха и знаеха, че съм отсъствала… Но всичко беше само в главата ми.
Много хора се притесняват, но не е срамно и лошо да поискаш помощ, когато си начинаещ. Ако помолиш някой инструктор, той ще може да те насочи за правилното изпълнение на упражненията, точните килограми, които да използваш…

Но тези притеснения са нещо, през което минават всички. Всяко ново начало е страшно.

Ако някой се страхува от свободни тежести, ще бъде ли окей да тренира единствено на машини в началото?

Не, няма никакъв проблем. Особено когато си начинаещ. Много мои клиенти започват първо само на машини, докато свикнат с движенията. Виждам хора да имат проблеми с движения като клякането – отлепят си петите от земята, свиват колене навътре… Като малки деца клякаме супер правилно, но в момента, в който човек започне да седи на стол, всичките тези вродени умения деградират.

Виждам тези последици и в хора, които изпълняват упражненията си правилно, но се изгърбват и си взимат нещата от земята грешно. Това значи, че дори да имат това умение, те не го прилагат в ежедневието си. А това може да доведе до ненужни контузии.

Когато ползваш дъмбели и щанги, натоварваш множество малки стабилизиращи мускули. Когато правиш упражнения на машини, тези мускули не участват. Всичко е доста по-изолирано. Работиш само върху един мускул. Това е много добре за начинаещи, за да научат правилната форма на изпълнение на упражнението.

А когато вече не са начинаещи, ще бъде ли наред, ако продължат да използват само машини?

Както те предпочитат. Аз лично съчетавам двете – свободните тежести с машини, груповите тренировки с фитнеса…



Какви са най-честите проблеми на хората?

Тези, които започват да тренират, обичайно им е много трудно. Трябва психически да приемат това, че другите около тях тренират от повече време и ще се справят първоначално по-добре от тях.

Когато аз започнах HIIT тренировките, едната ни инструкторка даваше по 10 бърпита на загрявката, а аз след 3 издъхвах. Гледах останалите и ме ядеше, че не се справям като тях. Но в момента мога да направя супер много бърпита, без да трябва да си почина. Но това идва с времето.
В началото искаш бързи резултати, но това няма как да стане. Това са качества, които трябва да изградиш с времето. Особено ако си както аз бях и никога преди не си спортувал. Когато отидох за първи път, тялото ми изпадна в някакъв шок…

При тези, които са спортували от много време, пък, проблем са травмите. Ако искаш да постигнеш някакви спортни постижения, рискуваш да си направиш нещо на здравето. Винаги искаш да сложиш повече тежести, да изтичаш още един километър… Но понякога срещаш лимитите на тялото си. Но пък те познават по-добре тялото си и знаят как да работят около тези проблеми.

Ако ви е станало интересно и искате да видите какво по-точно представляват тренировките на Жени, можете да придобието по-добра представа чрез това видео:


Прочетете още: Трябва ли жените да взимат креатин?


банер вайбър

MADAMSKO NEWSLETTER. Абонирай се >>>

* indicates required

Share With: