Кои са общите неща между хората, които живеят здравословно?
5 фактора, които ви гарантират по-здравословен и пълноценен живот
Добре известен факт е, че хората, които са в добро физическо здраве, обичайно се чувстват по-добре и психически. Те по-рядко са изправени пред проблеми като депресия, самота и тревожност. Лошото физическо здраве е също особено опасно за тези, които са предразположени към такива състояния или са се сблъсквали с тях преди, защото то предоставя още една причина за тревога и напрежение.
„Инвестирането“ в нашето физическо здраве е един от най-сигурните начини да повишим качеството си на живот – то ще намали броя на посещенията ни при лекари, сметките за прегледи и лекарства, причините за стрес в ежедневието ни и ще ни позволи да прекарваме свободното си време по-пълноценно.
Човек може да започне да живее здравословно по много начини, но има 5 неща, върху които всеки трябва да се фокусира.
Кои са те?
Пълноценен сън
Според NIH (National Institutes of Health) почти 40% от възрастните страдат от хронично недоспиване или лоша сънна хигиена – тоест имат непостоянни часове за сън или се будят често нощем.
Нездравословните сънни навици се отразяват негативно в социален и физически план. В социално отношение те вредят на работоспособността ни, водят до раздразнителност, сприхавост и обострят душевни болести като депресия и тревожност. По отношение на тялото ни, недоспиването значително повишава рисковете за сърдечносъдови болести, високо кръвно налягане, диабет и проблеми с бъбреците.
За да си подсигурите по-качествен сън, се фокусирайте върху следните неща:
- Лимитирайте облъчването от екрани 20 минути преди лягане.
- Ако графикът ви позволява, си определете конкретни часове за лягане и ставане.
- Не консумирайте кофеинови напитки след 16:00 ч.
Хидратиране
Водата участва във всички жизнени процеси – от регулиране на температурата до изхвърляне на токсините. Въпреки това, много възрастни не пият достатъчно вода. Според изследвания на WHO (World Health Organization), около 20–30% от хората в развитите държави страдат от хронична дехидратация. Това може да доведе до умора, намалена концентрация и дори сериозни здравословни проблеми, като песъчинки и камъни в бъбреците, проблеми с кръвообращението или с чревния тракт.
Нашите съвети за по-добра хидратация:
- Пийте чаша вода след ставане и след всяко хранене.
- Носете бутилка с вода със себе си през деня. Несъзнателно ще пиете от нея, докато се разхождате, работите или релаксирате.
- Варирайте приема: добавяйте сок от лимон, билки и чай към водата си от време на време, за да я направите по-приятна за пиене.
Качествено хранене
Храната е горивото за нашето тяло. Правилната диета осигурява нужните ни хранителни вещества и макронутриенти и ни дава енергия през деня. Най-честата грешка, която хората допускат, е твърде високата консумация на бързи въглехидрати (захари), които са висококалорични и незасищащи, и наситени мазнини (масло, мас, палмово олио, тлъсти червени меса), които са вредни за сърдечносъдовата система. Тази комбинация води до завишаване на теглото и здравословни усложнения.
WHO препоръчва хранителен режим, който се фокусира върху зеленчуци и плодове, които са нискокалорични и богати на витамини и фибри, полезни белтъчини – бели меса, соеви култури, бобови и грахови растения, яйца – защото са засищащи и не натоварват сърдечносъдовата или храносмилателната система.
Три съвета, които ще ви помогнат с храненето в ежедневието:
- Избягвайте високо преработените храни – те обикновено са богати на наситени мазнини и захари.
- Планирайте храненията си. Подготвяйте храната си предварително или поне имайте идея какво ще ядете през деня.
- Пийте вода преди хранене: Това може да намали апетита и да предотврати объркването между глад и жажда.
Движение
Уседналият начин на живот се отразява пагубно на човешкия организъм. Той води до отслабване на мускулатурата, сърцето, затлъстяване и болки в ставите. Хората, които водят уседнал начин на живот, също са по-застрашени от ревматологични проблеми като артрит и остеопороза.
Спортуването или движението могат да бъдат извършени по множество начини – няма само един правилен подход! По-социалните хора могат да се насладят на групови занимания като танци или йога, тези, които са по-срамежливи, може да предпочетат да спортуват вкъщи или солови занимания, а любителите на откритите пространства може да изберат карането на колело, походи в планината или тичане навън.
Единственото наложително е движението да се случва поне веднъж седмично и да е нещо, което ви доставя удоволствие.
Ако се чудите как да започнете, можете да погледнете нашата статия тук.
Добра социална среда
Както споменахме в началото, физическото и психическото ни здраве са тясно свързани. Човекът е социално животно, и да бъде обграден от близки хора, които го подкрепят и обичат, е ключово за неговото благополучие.
Правилният партньор в живота – някой, който прави дните ни по-пълноценни – и добрите приятели, които ни разтоварват и зареждат, са неизменна част за всеки, който желае да живее по-здравословно.
Обграждайте се с качествени хора, и това ще направи изпълнението на останалите 4 фактора по-лесно.